Irani rrëzon dronin amerikan – A2

Irani rrëzon dronin amerikan

Garda Revolucionare e Iranit ka rrëzuar një dron amerikan me një predhë tokë-ajër ndërsa po fluturonte në hapësirë ajrore ndërkombëtare në ngushticën e Hormuzit. Lajmin e dha fillimisht televizioni iranian Press TV, ndërsa më pas u konfirmua edhe nga zhytarët amerikanë.

Njëri prej tyre tha për Reuters se droni ishte i modelit MQ-4C Triton dhe i përkiste Marinës. Televizioni iranian njoftoi se droni ishte në hapësirën iraniane.

Incidenti vjen në një kohë kur marrëdhëniet mes dy shteteve janë tej mase të tensionuara. Të hënën, Departamenti i Mbrojtjes tha se do të dërgonte 1000 trupa shtesë në rajon si përgjigje për sjelljen armiqësore të Iranit.

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Republikën Islamike se ka sulmuar anije naftëmbajtëse në gjirin e Omanit, ndërsa Irani thotë se këto pretendime janë të rreme. Si për t’i hedhur edhe më tepër benzinë zjarrit, zyrtarët iranianë konfirmuan të hënën se do të rinisnin punën për pasurimin e uraniumit, duke u tërhequr kështu nga marrëveshja historike bërthamore e nënshkruar në vitin 2015.

Shkarkoni aplikacionin e A2