Mbrojtësi “vetë-goditet” me dorën e kundërshtarit – A2

Mbrojtësi “vetë-goditet” me dorën e kundërshtarit

zaha hand 1100x620

Gjatë dyluftimeve në futboll shpesh lojtarët godasin njëri-tjetrin me duar, por momenti kur një lojtar i Algjerisë godet veten me dorën e kundërshtarit është ndoshta më i veçanti dhe më qesharaku i viteve të fundit.

Gjatë takimit në çerekfinalet e Kupës së Afrikës me Algjerisë dhe Bregut të Fildishtë, mbrojtësi algjerian Ramy Bensebaini kap dorën e Wilfred Zaha-së dhe i gjuan vetes në fytyrë, në përpjekje për të marrë një faull, por gjithçka kuptohet nga arbitri. Ndërsa trajneri i Bregut të Fildishtë vendos të largojë Zaha në anën tjetër të sulmit për të shmangur përleshje të mëtejshme me kundërshtarin.