40-vjeçari me dy emra arrestohet në Rinas, i dënuar në Itali për trafik droge – A2

40-vjeçari me dy emra arrestohet në Rinas, i dënuar në Itali për trafik droge

e5442a6f 9477 4a28 af86 24dd975dc451 1100x620

Policia Kufitare e Rinasit në bashkëpunim me Interpol Tirana, ka arrestuar në Rinas një shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe “Trafik i lëndëve narkotike”. Domi Vuksani, i quajtur ndryshe edhe Nikel Vuksani, 40 vjeç, i lindur në Shkodër, është arrestuar në hyrje për në Shqipëri

Ai ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma në vitin 2014, pasi Gjykata e Firences e kishte dënuar me 12 vjet burg për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe “Trafik i lëndëve narkotike”.

Shërbimet e Komisariati të Policisë Kufitare Rinas në bashkëpunim me Interpol Tirana, pas verifikimeve të imtësishme të bërë në sistem të të dhënave të 40-vjeçarit, i cili kishte ndërruar gjeneralietet me qëllim shmangien e dënimit në Itali, kanë bërë arrestimin provizor me qëllim ekstradimi në Itali të tij.