Nuk ka miqësore në SHBA, Atletico shkatërron Real Madrid

Untitled collage 48 1100x620

Lumë golash, tensione dhe kartona të kuq. Kjo është ajo që ofroi derbi mes Atletico Madrid dhe Real në ndeshjen miqësore që u zhvillua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Los Colchoneros” fituan me rezultatin 7-3 ndaj rivalëve të përjetshëm të Real Madrid duke dhuruar spektakël për 57 mijë spektatorët që ishin të pranishëm në stadiumin e Metlive në Rutherfordin Lindor. Protagonist kryesor i ndeshjes ishte pikërisht ai, Diego Costa, 4 gola dhe një karton i kuq.

Ndeshja filloi furishëm që në minutën e parë kur sulmuesi i Atletico, Costa hapi festivalin e golave në këtë takim. Reali u duk i pafuqishëm duke pësuar 4 gola që në 30 minutat e para të takimit. Duke e parë rivalin në gjendje shook-u, ekipi i Simeones u tregua i pamëshirshëm duke shënuar dhe një gol të 5 në pjesën e parë. Në minutën e 51 rezultati shkoi 6-0 në favor të Atletico-s me një tjetër gol të Diego Costa. Rrjeta e parë për “Los Blancos” erdhi në minutën e 59 me Nacho.

5 minuta më vonë, një sherr mes Carvajal dhe Diego Costa, pas një faulli të qëllimshëm të këtij të fundit, detyroi arbitrin e takimit t’i nxirrte të dy lojtarët me karton të kuq për sjellje jo sportive.

Më pas Atletico shënoi dhe një gol me Vitolo në të 70-n ndërsa Reali dy të tjerë në fund të takimit me Benzema dhe Sanchez, duke e çuar rezultatin final në 7-3 në favor të Los Colchoneros.