Triumf historik, Egan Bernal shpallet kampion i Turit të Francës

Publikuar më: 29/7/2019, ora 14:15
TOUR DE FRANCE EGAN BERNAL frame 11 1024x576

Triumf historik, Egan Bernal shpallet kampion i Turit të Francës

Publikuar më: 29/7/2019, ora 14:15

Egan Bernal shkruan historinë e Turit të Francës, garës më të famshme çiklistike në botë.

22-vjeçari nga Kolumbia fitoi eventin prestigjioz, duke u bërë amerikano-jugori i parë në histori që triumfon. Bernal ishte shpallur kampion i edicionit të vitit 2019 përpara garës së fundit dhe etapa në Paris shërbeu më tepër si xhiro e triumfit.

Për të gjetur një fitues më të ri në moshë se 22-vjeçari kolumbian, duhet të kthehemi 110 vjet mbrapa në kohë. I cilësuar nga specialistët si çiklisti më i mirë i këtij shekulli, suksesi i yllit të skuadrës Ineos, ish-ekipi Skai, erdhi pas disa sulmeve në garat e fundit.

Bernal mposhti konkurrencën e shokut të skuadrës dhe kampionit në fuqi të Turit të Francës, Geraint Tomas.