Basha: Uzurpimi i dhunshëm i pushtetit vendor është kriminal, do ta shporrim këtë pakicë – A2

Basha: Uzurpimi i dhunshëm i pushtetit vendor është kriminal, do ta shporrim këtë pakicë

WhatsApp Image 2019 08 02 at 19.03.58 600x338

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha,  e cilësoi 30 Qershorin si një farsë antikushtetuese për të uzurpuar bashkitë e vendit, gjatë një takimi që zhvilloi me strukturat e partisë në qytetin e Rrogozhinës. Ai shprehu vendosmërinë e opozitës për të larguar nga pushteti pakicën që prodhoi 30 Qershori.

“30 Qershori ishte një farsë antikushtetuese që u zhvillua në dhunim flagrant të dekretit të Presidentit, kur me Kushtetutë, i vetmi që cakton datën e zgjedhjeve është Presidenti. Po me Kushtetutë, i vetmi institucion që mund të gjykojë mbi dekretet e Presidentit, është Gjykata Kushtetuese e cila nuk ekziston, sepse e shkatërroi me zell dhe me mburrje Edi Rama për t’i marrë ai pushtetet e Gjykatës Kushtetuese.”- tha Basha.

Më tej kreu i demokratëve theksoi se për të mbuluar braktisjen nga shqiptarët, Rama përsëriti skemën e dosjes 339 dhe 184, duke detyruar përdhunshëm vajtjen në votime të mijëra votuesve, që lanë gjurmët e tyre dhe i bënë fletët e votimit të pavlefshme.

“Pavlefshmëria e 30 qershorit ka marrë vulën që nuk e ka asnjë proces politik në 30 vite pluralizëm. 85% e shqiptarëve refuzuan farsën e 30 qershorit, refuzuan regjimin dhe u bënë pjesë e shumicës “Rama ik”. 30 qershori është nul. Uzurpimi i dhunshëm i pushtetit vendor është kriminal. Shumë shpejt do ta shporrim këtë pakicë kriminale nga Rrogozhina nga Kavaja, Durrësi, Elbasani dhe nga gjithë Shqipëria” u shpreh kreu i opozitës.