F1, Verstappen fiton “pole position”-in e parë në karrierë – A2

F1, Verstappen fiton “pole position”-in e parë në karrierë

verstappen 600x338

Max Verstappen, një javë pasi fitoi Çmimin e Madh të Gjermanisë, ka arritur të marrë “pole position”-in e parë në karrierë.

Piloti holandez i Red Bullit la pas dy makinat Mercedes dhe ato Ferrari në provat zyrtare të garës që do të zhvillohet nesër në Hungari.

Një kohë e jashtëzakonshme për Verstappen, i cili e ndaloi kronometrin në 1:14:572, rekord i ri për pistën hungareze.

Valtteri Bottas, Lewis Hamilton, Charles Leclerc dhe Sebastian Vettel plotësojnë pesëshen e parë.