Alarm i kuq në Kinë, tajfuni “Lekima” drejt bregdetit lindor – A2

Alarm i kuq në Kinë, tajfuni “Lekima” drejt bregdetit lindor

TAJFUNI KINE MB frame 159 1100x620

Alarm i kuq në Kinë, ndërsa tajfuni i fuqishëm “Lekima” i është drejtuar brigjeve lindore. Tajfuni aktualisht po mundon Tajvanin me erëra deri në 190 km në orë dhe pritet të prekë tokën në provincën kineze te Zhejiang të shtunën.

Ekipet e ndërhyrjes së shpejtë janë në gjendje gatishmërie, ndërsa mijëra vetë janë paralajmëruar të përgatiten për evakuime.

“Lekima” u fuqizua në supertajfun mbrëmjen e së mërkurës, por autoritetet tajvaneze e zhvlerësuan më vonë në tajfun të rregullt. Paralajmërime për përmbytje janë lëshuar në zonat pranë pjesës lindore të lumit të Verdhë dhe Jangtse. Do të preket qarkullimi detar drejt Shanghait dhe gjithashtu shërbimi i trenave nga Pekini drejt zonave lindore.