Operacionet anti-emigracion, Zyrtarët amerikanë lirojnë 300 persona në Mississippi

Zyrtarët amerikanë të emigracionit kanë liruar përkohësisht rreth 300 persona që u arrestuan në një operacion masiv në Mississippi gjatë të mërkurës. Megjithatë ata do të mbahen nën kontroll me byzylykë elektronikë. Këto ndalime ngjallën dënimin e Demokratëve, ndërsa dolën histori se fëmijët ishin ndarë nga prindërit e tyre.

Zyrtarët amerikanë u përgjigjën ndaj këtyre polemikave duke thënë se kanë ndërmarrë hapat e nevojshëm për të siguruar që fëmijët të merrnin përkujdesjen e duhur. Agjencia për Doganat dhe Emigracionin bëri më dije se ndaloi fillimisht 680 emigrantë pa dokumente në disa fabrika të Mississippit dhe i transportoi ata me autobusë për në qendrat e ndalimit.

Presidenti Donald Trump nisi një fushatë të ashpër anti-emigracion në qershor duke thënë se miliona persona ilegalë duhet të largohen nga Shtetet e Bashkuara. 

  • LAJMI I FUNDIT | Dështimi për negociatat, Merkel: Më vjen shumë keq, do t’i rikthehemi çështjes
  • LAJMI I FUNDIT | Merkel: Pozicioni i Gjermanisë ka qenë për të nisur bisedimet
  • LAJMI I FUNDIT | Merkel: Maqedonia e Veriut ka bërë shumë me çështjen e emrit
  • LAJMI I FUNDIT | Merkel: Edhe Shqipëria ka bërë shumë, merrni për shembull çështjen e vetting-ut
  • LAJMI I FUNDIT | Macron: Nuk e ndjejmë veten gati për të hapur negociata
  • LAJMI I FUNDIT | Macron: Popujt nuk janë fajtorë, por ne kërkojmë reforma konkrete
  • LAJMI I FUNDIT | Macron: Në 2008 bëmë disa lëvizje të nxituara me vizat