Vetëvritet në qeli miliarderi i akuzuar për skandale seksuale – A2

Vetëvritet në qeli miliarderi i akuzuar për skandale seksuale

106012127 1562782068149rts2lp7i 1100x620

Mbyllet në mënyrë dramatike një nga ngjarjet më të bujshme në mediat amerikane gjatë muajve të fundit.

Miliarderi Jeffrey Epstein ka vrarë veten në qelinë e tij në një burg të Nju Jorkut, një muaj pas tentativës së parë  dhe vetëm pak orë pas zbulimit të qindra faqesh dokumentacioni mbi akuzat e rënda që peshojnë mbi të.

Financieri i suksesshëm akuzohet se në veçanti në periudhën 2002-2005 kishte joshur me dhjetëra vajza, disa prej të cilave të mitura dhe se i kishte detyruar ato të kryenin marrëdhënie seksuale bashkë me personazhe të tjera të njohura të shoqërisë së lartë amerikane dhe jo vetëm.  

Ishulli i Little St. James, pronë e Epstein, ku mendohet se kanë ndodhur shumë nga abuzimet e tij ndaj të miturave

Shumë interesante në këtë pjesë ka qenë dëshmia e njërës prej vajzave, Virginia Roberts Giuffre,  e cila ka deklaruar se miliarderi në atë periudhë e kishte shndërruar në një skllave seksi dhe e kishte shtrënguar të kishte marrëdhënie seksuale me personazhe të njohur, deri tek princi Andrea i Anglisë, duka i Jorkut dhe djali i mbretëreshës Elisabeth, por edhe senatorin Geroge Mitchell, guvernatorin e New Mexico Bill Richarddson dhe avokatin e njohur Alan Dershowitz.

Akuza të rënda, që me vetëvrasjen e Epstein rrezikojnë të mbyllen përgjithmonë, edhe pse me siguri të vazhdojnë kërkesat për dëmshpërblim.

Deri në vitin 2005, viti ku u arrestua për herë të parë me akuzën e krimeve seksuale,  Epstein cilësohej si një nga financierët më të famshëm dhe gjenial të Wall Street, me miqësi të forta në botën e biznesit por edhe të politikës, dhe ishte i mik i presidentit Donald Trump, por edhe të familjes Clinton.