Si ishte futbolli (dhe bota) kur Liverpool fitoi titullin për herë të fundit?

Pas fitimit të Champions League në maj, tani të gjithë presin dhe kërkojnë që Liverpool të fitojë më në fund titullin kampion, që i mungon prej 30 vitesh. 3 dekada në ndjekje të trofeut, i cili herën e fundit që është fituar nga “Reds”-at nuk quhej as Premier League. Në 30 vite përpjekje, shumë lojtarë e trajnerë kanë veshur fanellën e kuqe dhe janë përpjekur të fitojnë kampionatin anglez, por asnjëri nuk ia ka dalë.

Ishte viti 1990, kur me yje si Ian Rush dhe Kenny Daglish fitonte kampionatin. Asokohe, fitimi i titullit kampion ishte diçka normale për Liverpool, pasi kishte arritur vendin e parë 11 herë nga 18 sezone të luajtura nga 1972-73 deri në 1989-90.

Por çfarë ndodhte tjetër në botë që kur klubi anglez ndoshta më i famshëm në botë, shpallej kampion? Një botë ku nuk ekzistonte Facebook dhe telefonat celularë ishin të mëdhenj sa një tullë, ndërsa interneti ishte vetëm një ide.

Nga skuadra e sotme që drejtohet nga Jurgen Klopp, vetëm James Milner, Dejan Lovren dhe Adam Lallana kishin lindur.