Meta në përkujtimoren e Luftës së Dytë Botërore: Të mbrojmë çdo ditë lirinë dhe demokracinë

Ndër liderët botërorë të ftuar në Poloni  në ceremoninë përkujtimore të 70 vjetorit të fillimit të Luftës së Dytë Botërore, që filloi me bombardimin e qytetit polak Vielun, ishte i pranishëm edhe presidenti Ilir Meta.  

Shumë i nderuar të merrja pjesë sot në Varshavë, në ceremoninë e 80-vjetorit të fillimit të Luftës së Dytë Botërore, me ftesë të Presidentit të Polonisë, z.Andrzej Duda.Përulje përpara dhjetra milionë viktimave, heronjve e dëshmorëve që humbën jetën në emër të lirisë e dinjitetit njerëzor, pavarësisë e sovranitetit, gjatë tragjedisë më të madhe që ka njohur njerëzimi.Bashkë me shumë krerë shtetesh, shprehëm solidaritetin për forcimin e paqes dhe ndërtimit të një botë më të mirë, që në themel duhet të ketë lirinë, respektimin e të drejtave të njeriut dhe besimin e ndërsjellë.Të gjithë së bashku të punojmë për lirinë, paqen dhe dinjitetin njerëzor, që tragjedi të tilla, të mos përsëriten kurrë më. Të bëjmë çdo përpjekje për të mbrojtur çdo ditë vlerat e demokracisë dhe lirisë, që na bashkojnë me NATO-n dhe Bashkimin Europian.Shqipëria ishte viktima e parë në Europë e kësaj murtaje të njerëzimit, duke kaluar me kurajë sakrifica të jashtëzakonshme, që nga dita e parë e pushtimit, 7 prillit 1939, deri në ditën e fundit të çlirimit të Europës.Krenar për kontributin dhe qëndresën heroike të popullit tonë në luftën ndaj nazi-fashizmit.

Gepostet von Ilir Meta am Sonntag, 1. September 2019

Duke shprehur “përuljen për dhjetëra miliona viktimat” e luftës, dhe krenarinë për “kontributin dhe qëndresën heroike të popullit tonë në luftën ndaj nazi-fashizmit,  presidenti shqiptar përmes një deklarate u shpreh se detyra e gjithkujt është mbrojtja çdo ditë e “demokracisë dhe lirisë, që na bashkojnë me NATO-n dhe Bashkimin Europian”.

Shkarkoni aplikacionin e A2