Lirohet Gjergj Cukali, i dyshuar për vrasjen e Arben Bilalit

CUKALI LIROHET frame 593 1100x620

Gjykata e Apelit Tiranë liroi nga qelia Gjergji Cukalin, i dyshuar si vrasësi i ish-policit Arben Bilali në janar të këtij viti në kryeqytet. Vendimi që ndryshoi masën e sigurisë nga “arrest në burg” në “detyrim për paraqitje” u shpall paraditen e së mërkurës.

Katër muaj pas arrestimit, një treshe gjykuese e Apeli vlerësoi se nuk ka prova të mjaftueshme për të mbajtur në qeli Cukalin, personazh i njohur për problemet e tij me drejtësinë. Prangosja e Cukalit u përcoll me bujë në maj 2019 dhe policia pretendoi se ai u identifikua nga një mbetje ADN-je në automjetin ku udhëtonte ekzekutori i ish-policit. Emri i tij doli pas arrestimit të Arben Tiranës, personi i cili dyshohet se vodhi makinën tip Benz që u përdor nga autorët. Policia arriti të gjente mjetin, ndërsa në brendësi të tij armën tip kallashnikov, por dhe shumë gjurmë, të cilat çuan tek ekzekutori.

  • LAJMI I FUNDIT | Kavajë, plagosje me armë zjarri brenda zyrës elektorale të PD-së
  • LAJMI I FUNDIT | Kavajë, Lulzim Basha po i drejtohet zyrës elektorale ku ndodhi ngjarja
  • LAJMI I FUNDIT | I plagosuri, Bledi Oshtuni