Raporti i OSBE/ODIHR, Patozi: Duhet sistem i ri politik, zgjedhje të parakohshme

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, e quajti realist raportin e OSBE/ODIHR-it, ku regjistrimi i kësaj force politike në zgjedhje nga ana e KQZ-së cilësohej si në shkelje të afateve ligjore.

Sipas Patozit, zgjedhjet e 30 Qershorit ishin edhe më të këqija, por kjo nuk mund të jetë mundësi për t’u krenuar thotë ai.

“Është njësoj sikur dikush të fërkojë duart se i doli fjala që e zunë ujkun duke ngrënë, pasi më parë i kishte varur atij mëlçitë në qafë”, shkruan Patozi, që duket se i referohet hapur reagimit të asaj pjese të opozitës që braktisi zgjedhjet.

Kreu i Bindjes Demokratike bën thirrje për zgjedhje të parakohshme, të cilave t’u paraprijë një reformë e plotë për një sistem të ri politik. 

  • LAJMI I FUNDIT | Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, dënohet me 5 vite burg
  • LAJMI I FUNDIT | Ish ministri Saimir Tahiri u shpall fajtor për shpërdorim detyre
  • LAJMI I FUNDIT | Gjykata: Tahiri, i pafajshëm për akuzën e trafikut ndërkombëtar të drogës
  • LAJMI I FUNDIT | Nga gjykimi i shkurtuar, dënimi për ish ministrin Tahiri ulet në 3 vjet e 4 muaj
  • LAJMI I FUNDIT | Prokuroria kishte kërkuar 12 vite burg për ish-ministrin e Brendshëm
  • LAJMI I FUNDIT | Tahiri u shpall i pafajshëm dhe për akuzën e grupit të strukturuar kriminal
  • LAJMI I FUNDIT | Dënimi 3.4 vite për Tahirin, konvertohet në 3 vjet shërbim prove
  • LAJMI I FUNDIT | Ish ministri Saimir Tahiri: Kjo që ndodhi ishte një estradë
  • LAJMI I FUNDIT | Saimir Tahiri: Gjykata tha nuk jam kriminel dhe as trafikant
  • LAJMI I FUNDIT | Saimir Tahiri: Të presim, jam kureshtar të lexoj atë që dëgjova