Në Alpe nisin skitë, dëbora mbuloi malet më herët këtë vit

Përditësuar më: 11/9/2019, ora 12:01

Në Alpe nisin skitë, dëbora mbuloi malet më herët këtë vit

Përditësuar më: 11/9/2019, ora 12:01

Fundjava e kaluar solli reshjet e para të dëborës këtë vit në Alpe, duke bërë që sezoni i skive të nisë me herët këtë vit në Austri

Stubaier Gletscher do të hapet një javë më parë se vitin e kaluar për shkak të reshjeve të dëborës në shtator.

“Në Alpe ka dëborë. Është më herët nga sa kemi parë vitet e fundit”, ka thënë një pronar i një resorti skish.

“Pamja ishte fantastike pas dëborës së parë dhe të gjithë u ngjitën në mal për ta parë atë, për të bërë foto e për t’i postuar më pas në rrjetet sociale. Jemi të lumtur për reshjet e borës në vjeshtë, sepse, zakonisht, pas kësaj, moti ndryshon dhe kemi kushte të mira: me diell, ngrohtë gjatë ditës, qiell të kthjellët dhe një pamje fantastike”, është shprehur ai.