Moto GP, Marquez fiton në San Marino, me njërën “dorë” tek titulli

2019 09 15T134637Z 1 LYNXMPEF8E0DA RTROPTP 3 MOTOR MOTOGP SANMARINO 1100x620

Marc Marquez është fituesi i Çmimit të Madh të San Marino në Moto GP. Piloti spanjoll u rikthye tek fitorja pas dy garash, duke regjistruar suksesin e shtatë sezonal e duke vënë në të njëjtën kohë njërën dorë tek titulli kampion.

 Në të njëjtën mënyrë siç e pësoi për dy gara me radhë, Markez mbërriti tek fitorja duke parakaluar në xhiron e fundit italianin Quantararo i cili zhvilloi një garë të admirueshme.

Podiumi u plotësua nga Vinjales ndërsa Valentino Rossi dhe Andrea Dovizioso u renditën në vendin e pestë dhe të gjashtë.

Kur mungojnë 6 gara nga fundi, Marquez kryeson renditjen shkëputur me 78 pikë nga vendi i dytë.

  • LAJMI I FUNDIT | “Absolut 4”, Sfidat për zgjedhje të lira!
  • LAJMI I FUNDIT | “Absolut 4”, i ftuar Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi
  • LAJMI I FUNDIT | “Absolut 4”, i ftuar ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi
  • LAJMI I FUNDIT | “Absolut 4”, të ftuar dhe analistët Edlira Gjoni dhe Mentor Kikia
  • LAJMI I FUNDIT | Celibashi shpjegon në “Absolut 4” mënyrën si duhet të votojmë në zgjedhje
  • LAJMI I FUNDIT | Dështimi për votën e emigrantëve, Celibashi: Procesi ishte shumë kritik
  • LAJMI I FUNDIT | Celibashi: Nuk donim të vinim në diskutim kredibilitetin e këtij procesi
  • LAJMI I FUNDIT | Dështimi për votën e emigrantëve, Celibashi: Njëra nga palët nuk do ta pranonte
  • LAJMI I FUNDIT | Blendi Klosi: Synojmë të marrim 5 mandate në qarkun e Beratit
  • LAJMI I FUNDIT | Blendi Klosi: Rikthimi i votës së majtë garanton mandatin e 5 në Berat