PD publikon vendimin e gjykatës greke për Kajmakun: U konfirmuan denoncimet

kajmaku 1 1100x620

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka publikuar vendimin e Gjykatës së Janinës për Agim Kajmakun, kryetarin e Bashkisë së Vorës, i cili është akuzuar nga opozita se fshehu arrestimin ne Greqi në deklaratën e dekriminalizimit.

Bashkëngjitur vendimit të Gjykatës, Bardhi shkruan se Agim Kajmaku alias Jorgo Toto ka qenë me proces penal të hapur në Greqi dhe me urdhër arresti në fuqi, ashtu sikurse Partia Demokratike denoncoi.

“Gjykata e Janinës konfirmoi të gjithë denoncimet e Partisë Demokratike se Agim Kajmaku ishte në kërkim nga drejtësia greke, pasi është arrestuar në Janar 2003 me emrin Jorgo Toto dhe ai e kishte fshehur këtë fakt në formularin e dekriminalizimit. Seancat gjyqësore për Jorgo Toton e Bashkisë së Vorës, të zhvilluara në Janinë për 4 ditë, u japin fund zvarritjeve të prokurorisë për zbulimin e identitetit të kandidatit të Edi Ramës. Megjithëse i dha kohë të sigurojë që nuk futet në burg në Greqi duke mbyllur çështjen atje, Agim Kajmaku ka punë me ligjin shqiptar. Vendimi konfirmon se Agim Kajmaku alias Jorgo Toto ka qenë me proces penal të hapur në Greqi dhe me urdhër arresti në fuqi, ashtu sikurse Partia Demokratike denoncoi. Vendimi konfirmon se Agim Kajmakut, alias Jorgo Toto, nuk i lejohej nga ligji i dekriminalizimit të kandidonte për kryetar bashkie. Vendimi konfirmon se Agim Kajmaku, alias Jorgo Toto ka gënjyer në Formularin e Dekriminalzimit, duke kryer veprën penale të falsifikimit të dokumenteve”.

Bardhi thekson se Agim Kajmaku ka fshehur arrestimin në Greqi me emrin Jorgo Toto. Për këtë, sipas tij, “duhet të shkarkohet nga detyra dhe t’i vihen menjëherë prangat për shkeljen flagrante të ligjit të dekriminalizimit dhe mashtrimin e qytetarëve shqiptarë”.