Premtimi i Bashës: Do ta bëjmë 400 euro pagën minimale

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në fjalën e mbajtur në Kongresin e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, premtoi se nëse vjen në pushtet do të rrisë pagën minimale deri në 400 euro.

“Deklaroj vendimin e Partisë Demokratike për të kaluar brenda 6 muajit të parë të mandatit qeverisës, pagën minimale 300 Euro dhe brenda 4 viteve në masën 400 euro për çdo punëmarrës”, tha Basha.

Kreu i PD-së akuzoi kryeministrin Edi Rama se “premtoi vende të reja pune, por mbylli shumë vende, mbylli në masë biznesin e vogël dhe largua investitorët e huaj”.

“Me kushtet e duhura të punësimit dhe me klimën e duhur të sipërmarrjes, ne mund të kapërcejmë parashikimet më optimiste. Për këtë na duhet një drejtim i ri dhe na duhet shpejt. Opozita e bashkuar e ka planin për një Shqipëri evropiane dhe së bashku me ekspertë kombëtarë dhe ndërkombëtarë po bëjmë gati shpalosjen e këtij plani. Të drejtat e punëtorëve janë të drejta themelore të njeriut dhe respektimi i tyre është e vetmja rrugë për një shoqëri të lirë dhe të drejtë. Objektivi ynë është hapja e vendeve të punës duke kthyer investimet e huaja”, u shpreh Basha.

 • LAJMI I FUNDIT | Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha flet për çështjen e negociatave
 • LAJMI I FUNDIT | PD, Basha: Që pas kushteve të Bundestagut u pa që nuk do kishte vendim pozitiv
 • LAJMI I FUNDIT | PD, Basha: Kemi punuar fort për të bindur partnerët, falenderojmë Kancelaren
 • LAJMI I FUNDIT | Lulzim Basha: Kushtet ishin 5 u bënë 9 pasi vendi po bën mbrapa
 • LAJMI I FUNDIT | Basha: Dy kushte të Bundestagut kanë të bëjnë me arrestimin e blerësve të votave
 • LAJMI I FUNDIT | Basha: Ka një përpjekje për ta shitur të sotme si një përplasje mes BE
 • LAJMI I FUNDIT | PD, Basha: Vendi po sundohet shumë larg standardeve evropiane
 • LAJMI I FUNDIT | Basha: Franca e ndjen përditë problemin e azilkërkuesve shqiptarë
 • LAJMI I FUNDIT | Basha: Numri i atyre që kërkojnë azil në raport me popullsinë më i larti
 • LAJMI I FUNDIT | Basha: Shumë gjëra nuk kanë gjetur pasqyrim në raportet e KE
 • LAJMI I FUNDIT | PD, Basha: Në vend të plotësonim e Bundestagut, putheshim me Mogherinin
 • LAJMI I FUNDIT | Lulzim Basha: Nuk hapen negociatat me propagandë, por me të vërteta
 • LAJMI I FUNDIT | Basha: Bundestagu tani e njeh gjendjen reale në Shqipëri shumë mirë
 • LAJMI I FUNDIT | Lulzim Basha: Macron kërkon të verifikojë të vërtetat e Ballkanit
 • LAJMI I FUNDIT | Kreu i PD, Lulzim Basha: Nuk shkohet në Evropë me Toyota Yaris
 • LAJMI I FUNDIT | Lulzim Basha: Franca është e francezëve, jo e 5 oligarkëve
 • LAJMI I FUNDIT | Kreu i PD, Lulzim Basha: 20% e shqiptarëve ushqehen me lista
 • LAJMI I FUNDIT | Lulzim Basha: 70% e shqiptarëve i shpenzojnë të ardhurat për bukë
 • LAJMI I FUNDIT | Basha: Do bashkojmë shqiptarët për ndryshimin që ata meritojnë
 • LAJMI I FUNDIT | Basha: Fajin e kanë të gjithë vetëm Edi Rama nuk ka faj
 • LAJMI I FUNDIT | Kreu i PD, Lulzim Basha: Rama duhet të kishte dhënë dorëheqjen