Raporti sekret i SHISH: Grupi paraushtarak nga Kosova do të digjte Parlamentin

protestaaaa

A2 konfirmoi me dy burime të ndryshme se raporti i cituar nga Presidenti Meta në lidhje me rrezikun e djegies së Kuvendit në protestën e 8 qershorit të opozitës, ka qenë i hartuar nga Shërbimi Informativ Shtetëror (SHISH).

Ky raport ka mbërritur në Kuvend dhe të njëjtat burime i thanë A2 se raporti flet për një grup paraushtarak nga Kosova, i cili kishte hyrë në territorin e Shqipërisë me qëllimin për të djegur Kuvendin në protestën e thirrur nga opozita në datën 8 qershor 2019.

Presidenti Ilir Meta e ka përmendur disa herë, edhe në Komisionin Hetimor parlamentar për shkarkimin e tij, se një nga shkaqet që çuan në zhdekretimin e datës 30 qershor ishte dhe marrja e këtij informacioni për destabilizim gjatë protestës së thirrur nga opozita.