Zjarri në shkollë iu merr jetën 27 personave në Liberi

Untitled collage 3 2 1100x620

27 persona, pjesa më e madhe e të cilëve fëmijë, humbën jetën si pasojë e një zjarri që përfshiu një shkollë me konvikt në rrethinat e kryeqytetit liberian të Monrovisë.

Zjarri mendohet të ketë rënë në orët e para të mëngjesit, atëherë kur fëmijët ishin duke fjetur në konviktin e tyre që ndodhej pranë ndërtesës së xhamisë.

Sipas autoriteteve lokale, mendohet se shkak për zjarrin të ketë qenë një shkëndijë elektrike, por hetimet po vijojnë për zbardhjen e plotë të ngjarjes. Presidenti George Weah vizitoi shkollën e djegur dhe shprehu ngushëllimet për familjet e viktima.