Ekzekutoi 10 femra, vrasësin serial e gjejnë në burg

Untitled collage 3 4 1100x620

Policia e Koresë së Jugut beson se ka zbardhur një çështjen në lidhje me një vrasës serial i cili përdhunonte dhe vriste femra rreth 30 vjet më parë.

Policia shpenzoi rreth 1.8 milionë ditë punë nga vitet 1986-1991 për të hetuar vrasjet e 10 grave në zonën rurale të Hwaseong, në jug të Seulit. Testet e ADN e lidhin 56 vjeçarin Lee Chun-jae me të paktën 3 vrasje. I dyshuari është aktualisht duke vuajtur një dënim të përjetshëm për përdhunimin dhe vrasjen e kunatës në vitin 1994.

Ai i ka mohuar të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij dhe nuk mund të ndiqet penalisht pasi kanë skaduar të gjitha afatet e hetimit. Vrasjet përfshinin femra adoleshente dhe deri të moshuara dhe frymëzuan dhe filmin e njohur “Memories of Murder”.

Policia ka hetuar 21 mijë persona për çështjen dhe ka krahasuar shenjat e gishtërinjve të 20 mijë të tjerëve.

  • LAJMI I FUNDIT | “Absolut 4”, Sfidat për zgjedhje të lira!
  • LAJMI I FUNDIT | “Absolut 4”, i ftuar Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi
  • LAJMI I FUNDIT | “Absolut 4”, i ftuar ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi
  • LAJMI I FUNDIT | “Absolut 4”, të ftuar dhe analistët Edlira Gjoni dhe Mentor Kikia
  • LAJMI I FUNDIT | Celibashi shpjegon në “Absolut 4” mënyrën si duhet të votojmë në zgjedhje
  • LAJMI I FUNDIT | Dështimi për votën e emigrantëve, Celibashi: Procesi ishte shumë kritik
  • LAJMI I FUNDIT | Celibashi: Nuk donim të vinim në diskutim kredibilitetin e këtij procesi
  • LAJMI I FUNDIT | Dështimi për votën e emigrantëve, Celibashi: Njëra nga palët nuk do ta pranonte
  • LAJMI I FUNDIT | Blendi Klosi: Synojmë të marrim 5 mandate në qarkun e Beratit
  • LAJMI I FUNDIT | Blendi Klosi: Rikthimi i votës së majtë garanton mandatin e 5 në Berat