Akuzohet se i bëri presion Ukrainës për të hetuar Biden, demokratët kërkojnë shkarkimin e Trump

Kur u duk se presidenti Donald Trump ia doli të dilte i paprekur nga skandali i Russiagate, një tjetër “erë”  e kundërt ndaj tij po vjen edhe kësaj radhë nga Europa Lindore.  

Demokratët janë tashmë në unison në kërkesën për impeachment, pra për të filluar procedurat për shkarkimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, pas telefonatës që Trump ka bërë me kolegun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskiy.

Në telefonatën në fjalë, sipas disa burimeve të shërbimeve sekrete amerikane të përhapura nga media të ndryshme,  Trump ka bërë presion mbi liderit ukrainas në mënyrë që Kievi të fillonte një hetim mbi demokratin Joe Biden dhe djalin e tij Hunter, i cili ka qenë anëtar bordi i një shoqërie gazi në Ukrainë.

Një hetim që si rezultat do të kishte dëmtimin e imazhit të ish zëvendës presidentit Biden, i cili sipas sondazhit është favoriti i demokratëve për të sfiduar Trumpin në nëntorin e vitit të ardhshëm.

“Nuk duam që Biden dhe i biri të sjellin korrupsion në Ukrainë”, mendohet t’ i ketë thënë Trump presidentit Zelenskiy, sipas komisionit hetimor të shërbimeve sekrete të kryesuar nga Adam Schiff.   

Edhe Nancy Pelosi, kryetarja demokrate e Parlamentit që ka refuzuar deri më tani çdo hipotezë impeachment për Trump, duke marrë shumë kritika edhe nga eksponentë të partisë së saj, po bindet.

“Në qoftë se shefi i shërbimeve Joseph Mc Giure nuk do të lejojë zbardhjen e bisedës,  administrata Trump do të shkruaj një kapitull të ri ilegaliteti që do të na çoj në një stad të ri hetimesh”, deklaroi Pelosi.

Nga ana e tij, Trump i ka cilësuar akuzat si “absolutisht të parëndësishme dhe jo serioze”.

 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Edi Rama në konferencë për shtyp
 • LAJMI I FUNDIT | Edi Rama flet për çështjen e negociatave: Kam komunikuar me Macron
 • LAJMI I FUNDIT | Edi Rama: E vërteta është ajo që kam thënë prej disa kohësh
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Kemi marrë një refuzim për të hapur mbrëmë negociatat
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Rruga jonë është e njëjta pa asnjë ndryshim
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Ato që kemi bërë deri tani janë për vendin
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Do të vazhdojmë me plotësimin e parakushteve
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Do plotësohet kërkesat për funksionimin e shtetit e institucioneve
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Kjo është një qasje interesash shumë më e madhe se ne
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Kjo është një qasje interesash shumë më e madhe se ne
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Dje konflikti u shpalos, kryeministri italian e cilësoi gabim historik
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Franca është në të drejtën e vetë të kërkojë ndryshimin e rregullave
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Kancelarja ka bërë gjithçka që Këshilli mos përfundonte pa tekst
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Të vazhdojmë rrugën e nisur, nuk ka alternativë
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Shqipëria evropiane nuk është një nga planet
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Nuk shoh arsye t’i kërkoj parlamentit një mocion besimi
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Maqedonia ka 14 vjet që pret të hapë negociatat, ndryshoi dhe emrin
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Asnjëherë nuk ka qenë një opsion ndarja e Shqipërisë nga Maqedonia
 • LAJMI I FUNDIT | Edi Rama: Procesi është bërë gjithnjë dhe më i vështirë dhe më kërkues
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Edi Rama: Macron ishte brutalisht i hapur për atë që tha
 • LAJMI I FUNDIT | Edi Rama: Macron vuri në pikëpyetje të gjithë metodologjinë e negociatave
 • LAJMI I FUNDIT | Edi Rama: Në fazën që ne kërkojmë të hyjmë transferohet dija e BE
 • LAJMI I FUNDIT | Negociatat me BE, Edi Rama: Shtimi i bishtave nuk është korrekt
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Iu kërkova të thonë nëse duan ta mbyllin procesin e zgjerimit
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Takimi i radhës për Shengenin ballkanin do të mbahet më 10 nëntor
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: E rëndësishme që Kosova të marrë pjesë në të gjitha këto tryeza
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Nisma nuk është ekzkluzive, është gjithëpërfshirëse
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Rama: Nuk duhet vënë në pikëpyetje Evropa dhe rrugëtimi ynë
 • LAJMI I FUNDIT | Rama: Ne kemi bërë gjithçka që Macron dhe të tjerët të thonin PO
 • LAJMI I FUNDIT | Kryeministri Edi Rama: Bishtat që shtohen mbrapa nuk janë korrekte