Paralajmërimi i ekspertëve, akullnaja në “Mont Blanc” po shembet, evakuohen turistët

MB AKULLNAJA MONT BLANC frame 158 1100x620

Autoritetet italiane kanë mbyllur rrugët dhe evakuuan disa alpinistë, pas paralajmërimit të ekspertëve se akullnaja në “Mont Blanc” mund të shembet.

Rreth 250 mijë metër kub akull janë në rrezik dhe mund të shkëputen në çdo moment, bëjnë me dije zyrtarët. Kryebashkiaku i një qyteti aty pranë thotë se ngrohja globale po ndryshon pamjen dhe panoramën e malit.

“Mont Blanc”, ose thënë ndryshe Mali I Bardhë është pika më e lartë në Europën Perëndimore. Me 11 maja me lartësi mbi 4 mijë metra, mali që shtrihet mes Francës dhe Italisë tërheq qindra mijëra turistë çdo vit. Autoritetet italiane theksuan se një shembje e mundshme e akullnajës nuk prek zonat e banuara përreth malit.

  • LAJMI I FUNDIT | Kavajë, plagosje me armë zjarri brenda zyrës elektorale të PD-së
  • LAJMI I FUNDIT | Kavajë, Lulzim Basha po i drejtohet zyrës elektorale ku ndodhi ngjarja
  • LAJMI I FUNDIT | I plagosuri, Bledi Oshtuni