Të ndërtuar nga themelet për të qenë kryeqytete

Dy shtete do të ndryshojnë kryeqytetet në të ardhmen e afërt, duke i transferuar në dy qytete të reja, të ndërtuara enkas për këtë qëllim. Egjipti do të spostojë kryeqytetin 45 kilometra në lindje të Kajros, në një qytet të ri të ngritur nga themelet që mendohet të jetë funksional nga viti i ardhshëm.

Edhe Indonezia shpalli planin për të lënë Xhakartën si kryeqytet e për të ndërtuar një të ri në mes të xhunglës në krahinën e Borneos. Por përveç mbipopullimit, sikurse edhe Kajro, Xhakarta rrezikon edhe të zhduket pasi po zhytet në det me shpejtësi.

Ndërtimi i një kryeqyteti nga e para nuk është një lajm i ri, pasi shumë shtete përgjatë historisë e kanë bërë, mes tyre Brazili, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara dhe Australia.

Shfletoni galerinë e mësipërme për të mësuar 12 më të famshmit.

  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: 3 humbje jete në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 156 raste të reja nga 3079 testime të kryera
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Në spitale po trajtohen 155 pacientë, 15 në terapi intensive, 4 të intubuar