Amerikanët i përgjigjen paradës kineze, testojnë predhën moderne në Paqësor

Publikuar më: 4/10/2019, ora 12:32
Screenshot 2 3 1024x518

Amerikanët i përgjigjen paradës kineze, testojnë predhën moderne në Paqësor

Publikuar më: 4/10/2019, ora 12:32

Ndërkohë që në Kinë po mbahej parada ku u demonstruan disa nga armatimet më moderne të ushtrisë së vendit komunist, me rastin e 70-vjetorit të themelimit, Marina e Shteteve të Bashkuara testoi predhën më të re në oqeanin Paqësor, aty ku tensionet mes dy shteteve janë rritur ndjeshëm prej kohësh.

Në ujërat e Guamit, anija luftarake amerikane “USS Gabrielle Giffords” lëshoi Predhën Goditëse Detare (NSM), e cila është pikaset me vështirësi nga radarët dhe mund të manovrojë për të shmangur sistemet mbrojtëse të armikut. Në testimet e kryera u lëshuan edhe predha të tjera, nga anije të tjera luftarake të vendosura aty nga SHBA.

Lëvizja e amerikanëve shihet si kundërpërgjigje për vendosjen e gjithmonë e më shumë armatimeve nga ana e kinezëve në Paqësor, sidomos në detin e Kinës Jugore, një nga zonat më të kontestuara në botë. Vende të shumta pretendojnë të kenë përparësi në rajonin e ngarkuar me rrugë tregtare, por Pekini këmbëngul se ka përparësi në pjesën dërrmuese të tij, madje ka ndërtuar edhe ishuj artificial që të rrisë rrezen e ndikimit.