Nga Moldavia në Moldavi, histori fitoresh – NOTAT e Kombëtares

Një cikël i ri po nis për kuqezinjtë, me emra të rinj dhe një kualitet të lartë. Ëndrra e frikshme e Stambollit u harrua shpejt dhe 90 minutat e Chisinau treguan se nuk luajtën rastësisht mirë ndaj Turqisë. Me një treshe solide në mbrojtje, Reja ndihet i sigurt në prapavijë.

Gjasula ka një vizion të qartë për lojën dhe me ndihmën e Bares pompojnë me korridore sulmin.  Pasi konfirmoi Veselin, Trashi është një tjetër zbulim për trajnerin italian. Me një Cikalleshi në super formë, po i jepet shansi edhe Manajt të rritet e bëhet pjesë e kësaj skuadre.

Që nga koha kur Shqipëria fitonte për herë të parë jashtë fushës së saj, pikërisht në Moldavi, me golat e Kushtës, Bellajt dhe Rudi Vatës kanë kaluar plot 24 vite dhe disa breza futbollistësh kanë shkruar historinë e Kombëtares. Me shumë gjasa cikli i ri që po nis do të jetë një nga ato që do të mbahet mend, pse jo duke kërkuar edhe biletën për një vend në kompeticionet më të mëdha futbollistike.