Pendarovski, apel BE-së: Ndryshuam emrin, presim vendimin pozitiv

Publikuar më: 15/10/2019, ora 12:30

Pendarovski, apel BE-së: Ndryshuam emrin, presim vendimin pozitiv

Publikuar më: 15/10/2019, ora 12:30

“Na jepni shansin të dëshmojmë se jemi të përgatitur”.

Me këto fjalë, Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i kërkon Bashkimit Evropian t’i japë vendit dritën jeshile për negociatat e anëtarësimit.

Ndërsa lajmet që vijnë nga Brukseli e Luksemburgu flasin për veto të Francës, Pendarovksi thotë në një intervistë për austriaken “Die Press” se Shkupi ka bërë gjithçka të nevojshme për ta merituar PO-në.

“Nuk shpresoj për ndonjë sinjal, por presim vendim. Një vit e gjysmë që lamë pas realizuam gjithçka që kërkohej. Madje, pas Marrëveshjes me Greqinë ndërruam edhe emrin tonë. Asnjë kandidat nuk e ka bërë këtë. Nëse BE thotë se procesi i anëtarësimit bazohet në rezultate, atëherë le të vlerësohemi nga ajo që kemi arritur. Mesazhi im është: na jepni shansin dhe lejoni të dëshmojmë se jemi të përgatitur”, tha Presidenti i Maqedonisë së Veriut.

Pendarovksi theksoi se negociatat duhet të hapen si për Maqedoninë e Veriut ashtu edhe për Shqipërinë, pasi, sipas tij, rajoni nuk mund të bëjë përpara nëse të gjitha udhëhiqen drejt objektivit të anëtarësimit.

Më herët, kryeministri Zoran Zaev tha se Evropa nuk do të guxonte të ndëshkonte Shkupin, i cili, sipas tij, është shembull në rajon për zbatimin e reformave.