Zbulohet kostoja e vërtetë e iPhone 11 Pro Max

Një iPhone 11 Pro Max kushton nga 1249-1449 dollarë, por një studim i fundit ka treguar se gjigantit të teknologjisë Apple kjo pajisje i kushton më pak se gjysma e kësaj shifre.

Një zbërthim i celularit ka zbuluar se pjesët kushtojnë të gjitha 490 dollarë. Por, kjo shifër nuk përfshin transportin, pagat e punonjësve që montojnë celularin dhe kostot e shërbimeve që janë falas me çdo iPhone, siç janë Apple Care dhe sinkronizimi në iCloud.

Zbërthimi i iPhone 11 Pro Max me 512 GB hapësirë është kryer nga TechInsights në bashkëpunim me NBC News.

3 janë pjesët më të shtrenjta. Kamera që kushton 73,5 dollarë, ekrani Super Retina XDR që kushton 66,5 dollarë, ndërsa çipi i fuqishëm A13 Bionic i ka kushtuar Apple 64 dollarë. Sipas TechInsights, kostoja e pjesëve nuk i kap 500 dollarë.

  • LAJMI I FUNDIT | Një ekip i A2 ka hyrë në kampin famëkeq të ISIS në Siri
  • LAJMI I FUNDIT | Kampi i Al Hol u bë i njohur për shkak të vogëlushit Alvin Berisha
  • LAJMI I FUNDIT | Në kampin e Al Hol jetojnë 74 mijë persona, mes tyre dhe shqiptarë
  • LAJMI I FUNDIT | A2 po ndjek nga afër historinë e këtyre njerëzve të lënë në mëshirë të fatit
  • LAJMI I FUNDIT | Gazetari Jul Kasapi e operatori Indrit Myftari janë në Siri, pranë kampit Al Hol
  • LAJMI I FUNDIT | Jul Kasapi: Brenda kampit Al Hol strehohen rreth 80 shtetas shqiptarë