Palmer në Prishtinë: Pa dialog s’ka integrim, nuk imponojmë ujdinë

MB PALMER KOSOVE frame 253 1100x620

Përfaqësuesi special i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer u takua me zyrtarët dhe politikanët e Prishtinës. Fokusi i bisedave ishte situata në vend dhe dialogu me Serbinë.

Palmer garantoi mbështetjen e Amerikës për qeverinë e ardhshme të Kosovës dhe tha se Albin Kurti si kryeministër do të jetë një partner i mirë. Gjatë një bashkëbisedimi me studentët në Prishtinë, ai bëri me dije se Shtetet e Bashkuara nuk do ta imponojnë një marrëveshje pajtimi mes Kosovës dhe Serbisë.

Palmer theksoi ndër të tjera se procesi i integrimit të dy vendeve lidhet ngushtë me dialogun për normalizimin e marrëdhënieve. 

  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë raporton 14 raste të reja me koronavirus
  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: Shumica e rasteve të reja janë simptomatikë
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Rastet e reja në Tiranë, Shkodër, Krujë dhe Durrës
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Numri total i të prekurve me koronavirus ka arritur 1246