Euro 2020, Gjermania, Belgjika dhe Holanda me “breshëri” golash, kualifikohet Uellsi

uells 1100x620

Me ditën e sotme përfunduan garat e kualifikueseve për EURO 2020, me ekipin e fundit që kualifikohet direkt. Bëhet fjalë për Uellsin, që mund në përballjen direkte të grupit E Hungarinë, falë dy golave të “yllit” Aaron Ramsey.

Uellsi lë pas jo vetëm Hungarinë por edhe Sllovakinë, që u eliminua edhe pas fitores 2-0 me Azerbajxhanin.

Në grupet e tjera kualifikimet ishin të përcaktuara, por nuk munguan golat dhe emocionet. Gjermania shkatërroi 6-1 Irlandën e Veriut, ku miqtë dolën në avantazh në minutat e para, por më pas një Gnabry në formë super realizoi një tripletë, i ndjekur nga pas nga dy golat e Goretzka dhe golit të Brandt.

Gnabry protagonist me tre gola në fitoren 6-1 të Gjermanisë me Irlandën e Veriut

Me të njëjtin rezultat dhe sekuencë golash përfundoi ndeshja Belgjikë- Qipro, ku pikërisht qipriotët kalojnë fillimisht në avantazh, dhe më pas nuk munden të frenojnë furinë e belgëve, me Benteke dhe De Bruyne që shënojnë dy gola secili.

Shënon tre gola Wijnaldum në fitoren e pastër 5-0 të Holandës ndaj modestëve të Estonisë, ashtu si Rusia ndaj San Marinos.

Asnjë problem për Belgjikën, 6-1 ndaj Qipros

Polonia mund 3-2 Slloveninë, duke i lejuar Maqedonisë së Veriut që me fitoren 1-0 ndaj Izraelit të renditet e treta në grup. Ballkanasit mund të ngushëllohen gjithsesi në mars, kur do të përballen me Kosovën në Nation League për një vend në Euro 2020.