Sondazh: Si e gjykoni vendimin, që të përjashtohen policët që kanë përdorur “Sky” apo “Enchrochat”?
  • Të panevojshëm 16%
  • Të drejtë 25%
  • Të vonuar 59%

Makinës iu thyen xhamat që në prezantim, Elon Musk humbet 768 milionë dollarë

Nga A2 CNN
24 Nëntor 2019, 21:13 | Bota

Aksionet e “Tesla”-s ranë më shumë se 6 përqind pas dështimit në prezantimin e modelit të ri të makinës “Cybertruck”.

Kryevepra dhe revolucioni i radhës i “sjellë në jetë” nga gjigantët e prodhimit të makinave elektrike, pretendohej se ishte e “pashkatërrueshëm”. Megjithatë, gjatë prezantimit nga Elon Musk mbi “Cybertruck” u bënë prova të ndryshme për të vërtetuar fortësinë e makinës, por testi i dritareve rezultoi jashtë pritshmërive, me automjetin që përfundoi me xhama të krisur.

Forbes shkruan se pas këtij momenti të “sikletshëm”, Elon Musk humbi 768 milionë dollarë, nga pasuria e tij që llogaritet rreth 23.6 miliardë dollarë.

“Monstra” e re e Teslas do të jetë e gjatë 588 centimetra dhe 190 centimetra e gjerë, ndërsa do të ketë kapacitet deri në 6 vende. Çmimet do të varjojnë nga 40 mijë deri në 70 mijë dollarë dhe makina do të dalë në treg vitin e ardhshëm.

Pavarësisht gafës në prezantim, Musk ka bërë të ditur se deri tani ka marrë 150 mijë porosi për makinën e re.

Ditari A2 CNN