Papa lutet për Shqipërinë: Zoti i bekoftë, është një popull që dua shumë

maxresdefault 6 1100x620

Edhe Papa Françesku nga Vatikani ka shprehur publikisht afërsinë tij me popullin shqiptarë gjatë momenteve të vështira që po përjeton vendi pas lëkundjeve shkatërrimtare të tërmetit.

La vicinanza di Papa Francesco al popolo albanese

La vicinanza di #PapaFrancesco al popolo albanese: "L'Albania è stato il primo paese d'Europa che ho voluto visitare, sono vicino alle vittime, prego per le famiglie, il Signore benedica questo popolo al quale voglio tanto bene"

Posted by Tv2000 on Wednesday, November 27, 2019

Gjatë lutjes së mëngjesit, kreu i Kishës Katolike përshëndeti “popullin e dashur shqiptar, i cili ka vuajtur shumë këto ditë. Shqipëria ka qenë vendi i parë që kam dashur të vizitoj. Lutem për viktimat, për të plagosurit dhe familjet. Zoti e bekoftë këtë popull që unë e dua shumë”, deklaroi Françesku.

Papa vizitoi Shqipërinë në shtatorin e vitit 2014, në një vizitë historike.