Erdogan: 500 banesa për shqiptarët e prekur nga tërmeti

dha photo 1431520980023 600x338

Turqia do të ndërtojë  500 banesa për shtetasit shqiptar të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit. Lajmin e bëri të ditur presidenti Rexhep Taip Erdogan gjatë një fjalimi në universitetin Marmara në Stamboll.

‘’Shpresojmë që ekipet tona do të kryejnë punime në vendet e përshtatshme dhe si vëllezër turq, do të ndërtojmë atje 500 shtëpi’’, tha Erdogan.

Presidenti turk ishte mes të parëve që u ofrua të ndihmojë banorët e prekur nga tragjedia, duke i kërkuar te gjithë botës myslimane të bëjë të njëjtën gjë.