Anija përplaset me vinçin “gjigant”, porti në kaos

e9ec3e80 1a96 11ea 890e 43212ce6fb8e web scale 0.0942952 0.0942952   600x338

Porti i Antwerpit në Belgjikë është një nga më të rëndësishmit në Europën e Veriut, veçanërisht për qarkullimin e mallrave.

Por ditën e djeshme porti përjetoi momente terrori kur një anije mallrash me shumë mundësi për shkak të erës së fortë që tejkalonte 80 kilometrat në orë.  

Anija e gjatë 320 metra humbi kontrollin dhe u përplas me vinçin gjigant për kontejnerët që sapo ishte instaluar, me një kosto afër 20 milionë euro.

Impakti i tmerrshëm shkatërroi vinçin, duke bllokuar ditën e djeshme aktivitetin në port. Fatmirësisht nuk rezultojnë të lënduar nga aksidenti.