Avionët e SHBA bombardojnë bazat e militantëve në Irak e Siri, 19 viktima

Përditësuar më: 30/12/2019, ora 09:31

Avionët e SHBA bombardojnë bazat e militantëve në Irak e Siri, 19 viktima

Përditësuar më: 30/12/2019, ora 09:31

Avionët amerikanë ndërmorën disa sulme ajrore në Irak dhe Siri kundër militantëve të mbështetur nga Irani, si kundërpërgjigje ndaj sulmeve me raketa që i morën jetën një kontraktori amerikan disa ditë më parë.

Si pasojë e bombardimeve amerikane në 5 objektiva të militantëve shiitë të mbështetur nga Irani raportohet të kenë humbur jetën 19 persona.

Autoritetet amerikane raportojnë se bazat e bombarduar, 3 në perëndim të Irakut dhe 2 në lindje të Sirisë fshihnin armatime për grupin e njohur me emrin Kata’ib Hezbollah.

“Departameni i Mbrojtjes ndërmori disa sulme, për të mbrojtur interesat tona në Irak”, shpjegoi sekretari Mark Espere, gjatë një deklaratë për shtyp në Florida.