Operacion kundër terrorizmit në Turqi, 70 të arrestuar

Publikuar më: 30/12/2019, ora 12:04
Screenshot 1 41

Operacion kundër terrorizmit në Turqi, 70 të arrestuar

Publikuar më: 30/12/2019, ora 12:04

Policia turke njofton se ka arrestuar 70 persona të dyshuar për lidhje me militantët e Shtetit Islamik gjatë një operacioni që u shtri njëkohësisht në mbarë vendin.

Operacioni vjen pikërisht dy muaj pas ekzekutimit të liderit të kësaj organizate terroriste Abu Bakr al-Baghdadi. Bastisje u kryen në provincat Ankara, Kayseri, Adana dhe Batman.

Policia njofton se në këtë aksion morën pjesë 400 efektivë dhe shërbimet inteligjente. Gjatë bastisjeve u sekuestruan dhe armatime të ndryshme.

Mes personave të arrestuar për lidhje me militantët e ISIS kishte dhe shtetas irakienë, marokenë dhe sirianë.