Sulmi i Iranit ndaj bazave amerikane, Meta: Provokim me pasoja të rrezikshme

25 NENTOR META LIVE frame 8903 1100x620

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas sulmit me raketa të Iranit ndaj dy bazave amerikane në Irak. Meta e quan këtë si një provokim me pasoja të rrezikshme për rajonin.

“Raketat e lëshuara nga Irani drejt dy bazave ushtarake irakiane që strehojnë ushtarakë amerikanë dhe personel të koalicionit, janë një veprim provokues me pasoja të rrezikshme për rajonin dhe stabilitetin e tij. Irani duhet të respektojë marrëveshjet ndërkombëtare, ligjet ndërkombëtare dhe detyrimet e tyre në interes të paqes.

Shqipëria nuk është një vend djallëzor, por një vend demokratik që ka vuajtur nga një diktaturë djallëzore e pashembullt, ndaj të drejtat e njeriut i ka të shenjta.

Prej dy dekadash Shqipëria mbetet e vendosur në angazhimet e saj përkrah SHBA dhe vendeve të NATO-s në luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar dhe çdo akti që vë në rrezik stabilitetin dhe paqen në botë”, mbyllet reagimi i Metës.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 9 viktima në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 538 raste të reja në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 401 të shëruar në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Ministria e Shëndetësisë: Viktimat, të moshave 29-84 vjeç