Dy muaj nga përmbytjet, Venecias i dalin themelet!

Zatica ka bërë që kanalet në Venecia pothuajse të thahen, vetëm dy muaj pasi përmbytjet e rënda goditën qytetin italian, duke shkaktuar mbi 1 miliard euro dëme.

Venecia përjetoi nivelet e saj më të larta të ujit në 50 vitet e fundit, ndërsa tashmë gondolat dhe varkat kanë mbetur të bllokuara në qytetin me kanalet e famshëm të thara e të mbushur me baltë.

Uji arriti kulmin 45 centimetra nën nivelin e detit pasditen e së hënës, duke e bërë ta pamundur lundrimin në disa zona të Venecias.

Në fotografitë e shpërndara në rrjetet sociale duke kanalet e thara, me anijet e mbetura në baltë.