Ja si sillen në Turqi gjatë tërmetit 6.8 Rihter që goditi vendin – A2

Ja si sillen në Turqi gjatë tërmetit 6.8 Rihter që goditi vendin

Screenshot 4 23 1100x620

Video të shumta janë duke u shpërndarë online pas tërmetit 6.8 Rihter që goditi Turqinë mbrëmjen e së premtes.

Pamjet vijnë gjatë një koncerti që po transmetohej drejtpërdrejt në median turke TRT 2. Në momentin e lëkundjeve një heshtje ka përfshirë studion dhe prezantuesi iu kërkon spektatorëve që të qëndrojnë pa lëvizur.

  • LAJMI I FUNDIT | Konferenca e Donatorëve, mblidhen 1,15 mld euro për rindërtimin pas tërmetit
  • LAJMI I FUNDIT | Franca ofroi 60 milionë euro, Gjermania 11 milionë, Serbia 2 milionë
  • LAJMI I FUNDIT | Suedia, 5,6 milionë euro fonde dhe grante, Holanda, 3 milionë euro
  • LAJMI I FUNDIT | Danimarka dhe Polonia ofruan nga 2,7 milionë euro për rindërtimin
  • LAJMI I FUNDIT | Greqia, 2,5 milionë euro, Sllovakia, 250 mijë euro, Sllovenia, 300 mijë euro
  • LAJMI I FUNDIT | Grupi Islamik i Zhvillimit ofroi 365 mln euro në programe financimi, 50 mln euro
  • LAJMI I FUNDIT | Emiratet e Bashkuara Arabe do ndërtojnë 2 mijë njësi banimi, rreth 70 mln euro
  • LAJMI I FUNDIT | Katari, 5 milionë dollarë, qeveria amerikane ofroi 5 mln USD në total