Vizita e Grenell në Serbi, mediat në Beograd: Propozon shkëmbim territori

5E0F8A2B 6559 4A87 A611 6D41EF984FAA cx9 cy25 cw73 w1200 r1 s 1100x620

Ndërkohë, mediat në Beograd raportojnë se Grenell ka mbërritur në rajon me një mision konkret.

Sipas asaj që raporton Telegrafi serb, i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara, vizitoi Prishtinën dhe Beogradin për të shtuar përpjekjet në arritjen e një marrëveshjeje finale, të njëjtë me atë të Dejtonit, që i dha fund konfliktit në Bosnje e Hercegovinë.

 Duke cituar një burim anonim, kjo media shkruan se në marrëveshjen për paqe do të përfshihet heqja e taksës 100%, vazhdimi i negociatave për paqe, rregullatori për kalimet kufitare, aneksimi i Veriut të Kosovës nga Serbia, shtimi i investimeve amerikane në këtë pjesë të aneksuar, investimet në infrastrukturë, rritja e tregtisë mes Beogradit dhe Prishtinës si dhe përshpejtimi i procesit të integrimit në BE.