Eksploziv dyqanit në Gocaj të Lezhës – A2

Eksploziv dyqanit në Gocaj të Lezhës

vlcsnap 2020 02 15 10h33m03s664 600x338

Një sasi lënde plasëse ka shpërthyer gjatë natës në fshatin Gocaj të Lezhës. Eksplozivi është vendosur në derën e një dyqani në pronësi të Arben Malotajt.

Fatmirësisht nuk ka pasur viktima ose të plagosur, por vetëm dëme materiale. Familja e 49-vjeçarit pretendon se nuk ka asnjë konflikt dhe nuk i di arsyet e vendosjes së lëndës plasëse në biznesin e tyre. E bija e Malotajt është këshilltare në këshillin bashkiak të Lezhës.

Në momentin e shpërthimit në dyqan, që ishte ngjitur me banesën, familja nuk ndodhej në shtëpi pasi ishin duke festuar ditëlindjen e kryefamiljarit në një restorant.

  • LAJMI I FUNDIT | Konferenca e Donatorëve, mblidhen 1,15 mld euro për rindërtimin pas tërmetit
  • LAJMI I FUNDIT | Franca ofroi 60 milionë euro, Gjermania 11 milionë, Serbia 2 milionë
  • LAJMI I FUNDIT | Suedia, 5,6 milionë euro fonde dhe grante, Holanda, 3 milionë euro
  • LAJMI I FUNDIT | Danimarka dhe Polonia ofruan nga 2,7 milionë euro për rindërtimin
  • LAJMI I FUNDIT | Greqia, 2,5 milionë euro, Sllovakia, 250 mijë euro, Sllovenia, 300 mijë euro
  • LAJMI I FUNDIT | Grupi Islamik i Zhvillimit ofroi 365 mln euro në programe financimi, 50 mln euro
  • LAJMI I FUNDIT | Emiratet e Bashkuara Arabe do ndërtojnë 2 mijë njësi banimi, rreth 70 mln euro
  • LAJMI I FUNDIT | Katari, 5 milionë dollarë, qeveria amerikane ofroi 5 mln USD në total