Marrëveshjet me Serbinë, Kurti: U anashkalua Qeveria, s’dihet përmbajtja e tyre – A2

Marrëveshjet me Serbinë, Kurti: U anashkalua Qeveria, s’dihet përmbajtja e tyre

Kosove serbi marreveshja Grenell 1100x620

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kritikon marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë në Konferencën për Siguri në Mynih të Gjermanisë.

Me anë të një statusi në Facebook, ai largon përgjegjësinë nga vetja duke theksuar se ujdia është negociuar dhe firmosur nga anëtarë të qeverisë Haradinaj. “Për më tepër as teksti i marrëveshjes nuk është bërë i njohur për publikun e për Qeverinë. Kanë qarkulluar vetëm drafte të ndryshme jozyrtare”, shkruan kreu i ekzekutivit të Prishtinës.

Kurti mbështet bashkëpunimin rajonal dhe fqinjësinë e mirë, megjithatë kërkon që procesi të jetë transparent dhe në respektim të plotë të sovranitetit dhe ligjeve të Kosovës.

  • LAJMI I FUNDIT | Konferenca e Donatorëve, mblidhen 1,15 mld euro për rindërtimin pas tërmetit
  • LAJMI I FUNDIT | Franca ofroi 60 milionë euro, Gjermania 11 milionë, Serbia 2 milionë
  • LAJMI I FUNDIT | Suedia, 5,6 milionë euro fonde dhe grante, Holanda, 3 milionë euro
  • LAJMI I FUNDIT | Danimarka dhe Polonia ofruan nga 2,7 milionë euro për rindërtimin
  • LAJMI I FUNDIT | Greqia, 2,5 milionë euro, Sllovakia, 250 mijë euro, Sllovenia, 300 mijë euro
  • LAJMI I FUNDIT | Grupi Islamik i Zhvillimit ofroi 365 mln euro në programe financimi, 50 mln euro
  • LAJMI I FUNDIT | Emiratet e Bashkuara Arabe do ndërtojnë 2 mijë njësi banimi, rreth 70 mln euro
  • LAJMI I FUNDIT | Katari, 5 milionë dollarë, qeveria amerikane ofroi 5 mln USD në total