1770 viktima dhe 70 mijë të prekur nga koronavirusi në Kinë

117a78eb f831 4da8 a1c2 250c8c4deaf5 1100x620

1770 numërohen viktimat nga koronavirusi vetëm në Kine. Ndërkohë që në vendin e rrezikut të madh, mbi 70 mijë janë të prekurit. Për parandalimin e përhapjes me tej të tij, qeveria e Pekinit ka ndaluar daljen nga banesat e tyre të disa personave, ndërkohë që bluzat e bardha përballen me një fluks të shtuar pacientësh, por edhe njerëz të frikësuar nga infektimi.

Ndërmarrjet nuk po i kthehen dot normalitetit, ndërkohë që mungesa e punës ka bllokuar ritmin e ekonomisë.

Përveç Kinës, edhe Japonia përbën rrezik të madh për momentin me anijen me mbi 3600 turistë të bllokuar atje ku rastet në rritje të të prekurve nga koronavirusi e kanë vështirësuar situatën. 400 persona me shtetësi amerikane pritet të evakuohen nga momenti në moment, 200 australianë, 35 italianë e madje edhe të tjerë.

Transporti do të bëhet nën masa të rrepta sigurie për mospërhapjen e virusit. Anija “Princesha e Diamantit” është bllokuar në Jokohama që prej datës 3 shkurt dhe sot numëron 350 të infektuar në bordin e saj.