“Mos prekni hundën dhe gojën”, thonë ekspertët para se të prekin hundën dhe gojën – A2

“Mos prekni hundën dhe gojën”, thonë ekspertët para se të prekin hundën dhe gojën

Në Shtetet e Bashkuara rastet me koronavirusi i kanë kaluar 220, të shpërndara në 19 shtete të ndryshme. Që prej ditëve të para, autoritetet kanë ndërmarrë masa për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ndërsa Kongresi miratoi një fond prej mbi 8 miliardë dollarësh për ta luftuar atë.

Por ndërsa disa prej zyrtarëve të lartë të institucioneve të shëndetit kanë dalë publikisht duke këshilluar qytetarët që të marrin masa paraprake të thjeshta, si shmangia e prekjes së hundës apo gojës. Por në një videokolazh të realizuar nga emisioni “Daily Show” në Comedy Central, shfaqen po të njëjtit zyrtarë, që ndërsa japin këto këshilla i shkelin vetë ato.

  • LAJMI I FUNDIT | Shkon në 16 numri i viktimave nga Covid-19, ndërron jetë 78-vjeçari nga Durrësi
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 18 raste të reja dhe 9 të shëruar në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, shkon në 277 numri total i rasteve të konfirmuara
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: Mosha mesatare e rasteve me COVID-19 është 50 vjeç
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 81 të shtruar në shërbimin infektiv, 8 në terapi intensive, 4 të intubuar
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 143 raste në Tiranë, 30 në Durrës, 4 në Lushnje, 8 në Elbasan
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 23 raste në Fier, 6 në Kavajë, 2 në Rrogozhinë, 16 në Korçë, 2 në Mirditë
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 1 rast në Berat, 8 në Has, 5 në Krujë, 4 në Tropojë, 4 në Pukë