Viktima e parë nga koronavirusi në Kosovë, Thaçi: Ndihmoni mjekët duke qëndruar në shtëpi

kosova koronavirus viktima pare 1100x620

Kosova regjistroi viktimën e parë nga pandemia e koronavirusit. Konfirmimi vjen nga Presidenti Hashim Thaçi, i cili i shprehu ngushëllimet e tij familjes së 82-vjeçarit të ndjerë nga Podujeva.

Me një status në Facebook, kreu i shtetit falenderoi institucionet shëndetësore për punën e palodhur në këtë situatë të rëndë.

“Ne duhet t’i ndihmojmë mjekët duke qëndruar të mbyllur në shtëpitë tona dhe duke i zvogëluar mundësitë e përhapjes më të madhe të këtij virusi”, shkruan Thaçi në Facebook.

Ndërkohë, Kosova numëron në total 31 të infektuar me Covid-19 dhe po përballet me këtë pandemi në një kohë krize politike. Lidhja Demokratike e Kosovës vijon me kritikat ndaj kryeministrit Albin Kurti dhe kërkon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.