Basha: Mbështesim hapjen e negociatave, do punojmë për plotësimin e kushteve

Lulzim Basha kryetari i pd 1100x620

Kryetari i Partisë Demokratike reagoi edhe njëherë për çështjen e negociatave me Bashkimin Evropian, pas zhvillimeve të fundit në Bruksel ku pritet të jepet drita e gjelbër për këtë çështje.

Kreu i demokratëve rikonfirmoi qëndrimin e PD-së mbështet hapjen e negociatave dhe se do të punojë për ta bërë realitet këtë gjë.

“Në këto ditë të vështira për Shqipërinë dhe mbarë botën, nevoja për shpresë është edhe më e madhe. Mirënjohje grupit të PPE për mbështetjen. Në emër të PD-së dhe Opozitës së Bashkuar rikonfirmoj kërkesën tonë ndaj Këshillit Evropian të miratojë në parim hapjen e negociatave për Shqipërinë. Megjithë shtimin e kushteve deri në hapjen e tyre, ne mbështesim këtë proces jetik për shqiptarët. PD-ja dhe Opozita e Bashkuar do të të punojë që ta bëjmë realitet hapjen e negociatave përmes zbatimit të 9 kushteve të Bundestag dhe kushteve të reja shtesë të vendeve të tjera”, shkruan Basha.

  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, 27 raste të reja në 24 orët e fundit
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, shkon në 304 numri i rasteve të konfirmuara
  • LAJMI I FUNDIT | Koronavirusi në Shqipëri, MSH: 13 të shëruar në 24 orët e fundit, 89 total
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 146 raste në Tiranë, 32 në Durrës, 4 në Lushnje, 8 në Elbasan
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 25 raste në Fier, 8 në Kavajë, 2 në Rrogozhinë, 16 në Korçë
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 5 raste në Vlorë, 22 në Shkodër, 11 në Lezhë, 1 në Berat
  • LAJMI I FUNDIT | MSH: 8 raste në Has, 5 në Krujë, 4 në Tropojë, 4 në Pukë, 3 në Mirditë