Çelja e negociatave, Yuri Kim: Mbështesim reformat e nevojshme për anëtarësim

yuri kim 1100x620

Këshilli i Ministrave për Evropën i hapi dritën jeshile nisjes së bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Pas këtij vendimi kaq të pritur, nuk ka munguar edhe reagimi i ambasadores amerikane në Tiranë. Me anë të një postimi në Twitter, Yuri Kim shkruan se ky vendim reflekton punën e palodhur të qeverisë dhe qytetarëve.

Kim thekson se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin fuqishëm reformat dhe hapat e tjera të nevojshme për t’u anëtarësuar në BE.