Koronavirusi në Shqipëri, shkon në 197 numri i personave të prekur, 10 të vdekur

Fundi i javës së tretë shënon një rënie të të prekurve nga koronavirusi në vend. Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se ka shkuar në 197 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri, ndërsa 10 persona kanë ndërruar jetë.

Në 24 orët e fundit janë testuar 79 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 11 raste të reja me COVID-19.

Bëhet e ditur se mes rasteve të reja, të infektuar kanë rezultuar edhe drejtoresha e operatorit shëndetësor në Tiranë, Mirela Cami, njëherësh pjesë e grupit të Task Forcës dhe një mjek në spitalin e Korçës.

Në shërbimin infektiv, aktualisht, janë 74 të shtruar dhe prej tyre 4 janë në terapi intensive. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

 • Tiranë           113 raste
 • Durrës           11 raste
 • Lushnje         4 raste
 • Elbasan         5 raste
 • Rrogozhinë   2 raste
 • Fier               21 raste
 • Kavajë          4 raste
 • Korçë            12 raste
 • Vlorë            5 raste
 • Shkodër        4 raste
 • Lezhë            4 raste
 • Berat             1 rast
 • Has               2 raste
 • Krujë            3 raste
 • Tropojë          3 raste
 • Pukë               3 raste

Deri tani kemi 33 të shëruar pas testeve të kontrollit të kryera kanë rezultuar negativë.