Mbështetja për ekonominë, Tabaku: Qeveria gënjen për shifrat, vjedh taksat e shqiptarëve

Përditësuar më: 30/4/2020, ora 16:13
13 SHTATOR PD TABAKU frame 11224 1024x576

Mbështetja për ekonominë, Tabaku: Qeveria gënjen për shifrat, vjedh taksat e shqiptarëve

Përditësuar më: 30/4/2020, ora 16:13

Qeveria gënjen për ndihmën financiare dhënë individëve dhe bizneseve. Akuzat vijnë nga demokratja Jorida Tabaku, që ka reaguar pas fjalimit të ministrit Ahmetaj në Kuvend.

Sipas Tabakut, ndihma e qeverisë nuk shkon në 5,7% të Prodhimit të Brendshëm, por ndjeshëm më pak, 2,8% sipas llogaritjeve të FMN. Në një status në Facebook, Tabaku shkruan se e vetmja gjë që qeveria bën është të gënjejë, të rrisë taksat dhe t’ua japë oligarkëve përmes tenderave korruptivë. Ajo shton se 500 mijë punëtorë shqiptarë kanë sot nevojë për ndihma, e jo për gënjeshtra.