Situata me pandeminë në rajon, 14 raste të reja në Kosovë, frenohen infektimet në Mal të Zi

RAJONI 11 MAJ MB frame 881 1100x620

Autoritetet shëndetësore në Kosovë raportuan 14 raste të reja me Covid-19 të dielën, numri më i lartë që prej fillimit të muajit maj.

Në total, 884 persona janë prekur nga koronavirusi në Kosovë, nga të cilët 28 kanë humbur jetën, e 655 janë shëruar.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike u bëri thirrje qytetarëve që të mbajnë maska e të ruajnë distancimin social. “Lehtësimi i lëvizjeve nuk nënkupton mosrespektim të rregullave”, thuhej në deklaratën e autoriteteve shëndetësore.

Ndërkaq, Maqedonia e Veriut raportoi 20 raste të reja me Covid-19, që e çojnë totalin në mbi 1600. Koronavirusi ka marrë 91 jetë njerëzish në këtë vend, ndërsa të shëruarit janë rreth 1100.

Në Mal të Zi, situtata shëndetësore paraqitet e qëndrueshme dhe sipas autoriteteve në gati një javë nuk është shënuar asnjë rast i ri me COVID-19.  Në vend pati vetëm 324 të infektuar, ndërkohë, 9 vetë humbën jetën, një prej të cilëve gjatë së dielës.